Każda parafia powinna być duszpasterstwem rodzin. Debata przed Synodem Biskupów
24 września 2015

– Pracę poradni rodzinnych zredukowano do trzech spotkań z narzeczonymi, a w niektórych przypadkach nawet do jednego. Efektywność tych poradni jest niewielka – mówił Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser SAC podczas konferencji poświęconej wyzwaniom i praktykom Kościoła w Polsce wobec rodziny, która zorganizowana została w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski.

– Mając świadomość, jak ogromne jest pole działania duszpasterstwa rodzin, obejmującego setki rodzin, dwie godziny pracy takiej poradni jest pracą zupełnie symboliczną – dodał przewodniczący Zespołu Ekspertów KEP ds. Bioetycznych.

Swoje wystąpienie zaczął od przypomnienia wytłumaczenia słów wywiadu, w którym w rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną powiedział, że Kościół zdradził Jana Pawła II, ponieważ praktyka duszpasterska dotycząca małżeństwa i rodziny nie poszła za głosem papieża, a nawet nie zapoznała się z jego nauczaniem.

– Im lepsze przygotowanie i im lepsza formacja, tym później w małżeństwie pojawia się mniej trudności i problemów. Gdy nie ma tego przygotowania, skutki są bardziej poważne – podkreślił Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser SAC, który w Parafialnych Ośrodkach Formacji Rodziny Diecezji Warszawsko-Praskiej zainicjował formowanie małżonków według autorskiego programu „Ewangelizacja intymności małżeńskiej”, opartego m.in. na teologii ciała Jana Pawła II i adhortacji apostolskiej Familiaris Consortio.

W spotkaniu uczestniczyli również założyciele Spotkań Małżeńskich Irena i Jerzy Grzybowscy oraz ks. Przemysław Drąg, Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin KEP. Małżeństwo podkreśliło, że ideą ogólnopolskiego ruchu Spotkań Małżeńskich było pokazanie istoty przeżywania sakramentu małżeństwa w codzienności.

– Duszpasterstwo rodzin powinno być w każdej parafii i każda parafia powinna być duszpasterstwem rodzin – mówił Jerzy Grzybowski, dodając: – Konieczna jest zmiana pracy poradni rodzinnych, aby były one rzeczywiście poradniami rodzinnymi, nastawionymi na słuchanie i rozumienie osób, które do niej przychodzą. Irena i Jerzy Grzybowscy zaznaczyli, że bardzo ważne jest budowanie relacji już w okresie narzeczeństwa po to aby, na każdym etapie życia rozumieć, czym jest sakrament małżeństwa.

Z kolei ks. Przemysław Drąg mówił: – Wiele problemów, które dotyka małżeństwa wiąże się z brakiem wiary. Wiele narzeczonych i małżeństwa żyje tak, jak by nie znali Jezusa Chrystusa. Dodał, że 80 proc. młodych ludzi chce w przyszłości żyć w szczęśliwym małżeństwie, jednak gdy już są małżonkami, nie potrafią zrealizować tych marzeń. Zwrócił również uwagę na brak przygotowania duszpasterskiego młodych kapłanów do pracy z rodzinami. Zaznaczył także, że w wielu środowiskach nie udało się wypracować młodego pokolenia, będącymi doradcami życia rodzinnego.

Biskup Warszawsko-Praski podkreślił, że do małżeństwa przygotowujemy się od wczesnego dzieciństwa. Drugim etapem przygotowania do sakramentu jest okres dojrzewania, z kolei dopiero ostatnim – przygotowanie do świadomego przeżywania sakramentu małżeństwa. Zaznaczył, że sakrament małżeństwa jest stanem i nie kończy się w chwili jego zawarcia.

Podczas spotkania poruszono również problem braku wiedzy narzeczonych i małżonków na temat swojej płodności. – Metody naturalnego planowania rodziny muszą być pokazywane jako styl życia, a nie jako metoda antykoncepcji Kościoła. Wiele nieporozumień w małżeństwach wynika z tego z braku zrozumienia, że kobieta jest w różnych fazach cyklu – mówił Jerzy Grzybowski.

– Cielesności nie można nauczyć na jednym lub dwóch spotkaniach. Potrzeba czasu pod kierownictwem instruktora, aby odkryć płodność ludzką. Nikt nie nauczył się jeździć, samochodem nie jeżdżąc nim – mówił Ksiądz Arcybiskup Henryk Hoser SAC, który jest jednym z trzech polskich delegatów na XIV Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów, który w dniach 4-25 października będzie obradował na temat „Powołania i misji rodziny w Kościele i świecie współczesnym”.

– Spodziewam się tego, że Duch Święty nie opuści sali synodalnej. Będzie oświecał nie tylko Ojców Synodalnych, ale i Ojca Świętego. Największą moją nadzieją jest to, że po raz kolejny okaże się, że duszą Kościoła jest Duch Święty – powiedział.

Galeria zdjęć
Dod. Magdalena Kowalewska 25.09.2015 o 14.53, akt. 25.09.2015 o 15.08
akademiafamilijna.pl tato.net kibicujrodzinie.pl 3plus.pl Caritas DW-P fpr.pl
Projekt SOLmedia.pl
Informacja o cookies